Każdy gracz, który poznał już podstawowe zasady gry u legalnego bukmachera w Polsce wie, jak ważne jest zarządzanie budżetem. Być może jest to tak samo istotne jak samo obstawianie zakładów. Jednak od strony firmy bukmacherskiej sytuacja wygląda podobnie. Nie problem przyjąć zakład, ale przyjąć go w taki sposób, aby nie zaszkodził w przypadku wygranej gracza.

Kto zarządza ryzykiem u bukmachera?

Każda firma bukmacherska posiada w swoich strukturach dział bukmacherów. Pracownicy tego departamentu służą firmie nie tylko jako osoby odpowiedzialne za tworzenie oferty zakładów, ale także za wiele innych obowiązków. W zależności od wielkości struktur firmy, dział bukmacherów może być podzielony na wiele mniejszych działów, które mają podzielone obowiązki. Część pracowników zajmuje się tworzeniem oferty zakładów, część pracowników tworzy segmentację graczy, kolejna ekipa zajmuje się zakładami na żywo itd. Spośród nich można wyróżnić także grupę, która zajmuje się przyjmowaniem zakładów przychodzących. W dużych firmach jest to podzielone na zakłady na żywo i zakłady przedmeczowe. W polskich firmach w większości jest to połączone. Czyli pracownicy, który tworzą kursy mają także zmiany na „ryzyku”.

Na czym polega zarządzanie ryzykiem u bukmachera?

Od strony firmy, osoba zajmująca się przyjmowaniem zakładów śledzi na bieżąco przychodzące zakłady z oferty przedmeczowe i oferty na żywo. Jeśli wszystko idzie zgodnie z ustawieniami systemu nadzorującego, wówczas pracownik przegląda wyrywkowo zakłady przychodzące i sprawdza czy zostały postawione z poprawnym kursem, odpowiednim czasie itd. Musicie jednak być świadomi tego, że każdy przychodzący zakład do serwisu łączy się z ryzykiem straty firmy, jeśli jest on wygrany. Dlatego ważnym jest sprawdzanie aktualnych kursów i ewentualna ich korekta w przypadku, gdy na jedną ze stron zostanie postawionych więcej pieniędzy. W związku z tym, można powiedzieć, że dział ryzyka odpowiedzialny jest też za minimalizowanie strat bukmachera.

Czym jeszcze zajmuje się dział ryzyka?

Dział ryzyka sprawdza na bieżąco aktywnych klientów. To znaczy, że śledzi ich postawione zakłady i sprawdza, czy zostały zawarte po właściwych kursach, lub czy nie zostały zawarte po czasie rozpoczęcia zdarzenia, w przypadku zakładów przedmeczowych i czy zostały zawarte po zmianie wyniku, w przypadku zakładów na żywo. Nazywa się to segmentacja klientów. W takim przypadku użytkownicy są „opisywani” przez bukmachera. Dotyczy to jednak tych graczy, którzy parają się obstawianiem zakładów po czasie, użytkowników, którzy mają informację dotycząca danej gry, bądź insiderów. Ta grupa graczy jest nadzorowana w szczególny sposób. Dodatkowo, na konta części z nich nakładane są limity, w celu zwiększenia kontroli nad nimi. W drugą stronę, jeśli gracze obstawiają popularne zdarzenia i w większości przypadków przegrywają swoje zakłady, zdejmowane są domyślnie ustawiane limity i ustawiane większe. W niektórych firmach, „zabawa” limitami ma miejsce nawet kilka razy w ciągu dnia. Wszystko wynika z passy jaką gracz ma danego dnia. W niektórych systemach gracze są toż „kolorowani” w celu łatwiejszego rozróżniania ich w systemie. Do kont graczy dopisywane są także notki, informujące o statusie danego gracza. Czyli jakiego typu zakłady gra, jaką stawkę na dany sport można przyjąć, czy akceptować powtarzające się zakłady, czy gracz nie jest pracownikiem konkurencyjnej firmy itd. Ostatecznie, jeśli bukmacher chce kontrolować każdy zakład klienta, ustawia w systemie funkcje, która pozwala, aby każdy zakład przychodzący analizowany był przez dział ryzyka i manualnie weryfikowany.

Na czym polega manualna weryfikacja?

Jeśli firma chce dokładnie sprawdzić tok rozumowania gracza, czy sposób jego obstawiania, może ustawić manualną weryfikację wszystkich zakładów klienta. W związku z tym, każdy stawiany zakład przychodzi do działu ryzyka i jest ręcznie analizowany zanim zostanie przyjęty lub odrzucony. Jak już wspomniałem, ma to na celu poznanie gracza. Jeśli użytkownik nadużywa gry po błędnych kursach, gra po czasie itd, wówczas dział ryzyka we właściwy sobie sposób „szereguje” gracza w systemie. Wszystko to ma na celu minimalizowanie strat bukmachera.

Podsumowanie

Dział ryzyka w zakładach sportowych odgrywa bardzo istotną rolę, bowiem kursy ustalają bukmacherzy odpowiedzialni za daną dyscyplinę. Mało tego, w obecnych czasach 97% oferty jest identyczna we wszystkich firmach. Ofertę przesyła automat. Różnice polegają głównie na ustawieniach marży. Jednak, tak jak w przypadku gracza, tak i bukmacher, aby nie pójść z przysłowiowymi torbami, musi we właściwy sposób nadzorować graczy, czyli zarządzać swoim budżetem. Jest to kluczowe jeśli chodzi o zyski dla firmy.