W zakładach bukmacherskich najważniejszą rzeczą jest oczywiście kurs. Innymi słowy cena, za jaką legalni bukmacherzy oferują typ zdarzenia sportowego. Ważnym jest, aby odpowiednio odczytywać kursy i posiadać umiejętność ich konwertowania. Jest to o tyle istotny czynnik, gdyż w różnych regionach świata, bukmacherzy prezentują swoją ofertę w oparciu o inaczej wyświetlane kursy. Wynika to najczęściej z historii danego regionu. Jednak, aby odpowiednio orientować się na rynku zakładów, musimy płynnie zamieniać kursy, abyśmy byli świadomi co i za ile gramy. Dzisiaj skupimy się na trzech podstawowych i najbardziej znanych na świecie kursach:

 • Kursy ułamkowe
 • Kursy dziesiętne
 • Kursy amerykańskie

Czym są kursy ułamkowe?

Kursy ułamkowe, znane również jako Kursy UK, są najczęściej używane w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a pierwotnie stosowane były w wyścigach konnych. Są jedną z najstarszych form kursów dla użytkowników zakładów sportowych. Kursy ułamkowe są niezwykle łatwe do obliczenia, ponieważ są one podawane w postaci ułamkowej. Mianownik lub druga liczba po prawej to kwota zakładu, a licznik lub pierwsza liczba po lewej to kwota, za którą chcesz postawić zakład. Załóżmy, że obstawiasz na Milan z kursem 10/15. Za każde postawione 150 PLN potencjalny zysk netto wynosi 100 PLN.

Na przykład:

 • Milan 10/15, stawka 150 PLN, do wygrania netto 100 PLN = 250 PLN. W tym przypadku obstawialiśmy na faworyta.

Jeśli jednak przeciwna drużyna (Inter) byłaby wyceniana na 5/1, wówczas sytuacja wygląda następująco:

 • Inter 5/1, stawka 100 PLN, do wygrania netto 500 PLN = 600 PLN.

Jeśli obstawiasz zakład na faworyta mówi się, że wybierasz „kurs na” dany zakład, natomiast szanse słabszego przeciwnika określane są mianem „kurs przeciwko”. W powyższym przypadku kursy będą na Milan i przeciwko Interowi.

Oczywiście kursy ułamkowe możemy zamienić na kurs dziesiętny, a wygląda to następująco:

Najprostszym sposobem przeliczenia kursu ułamkowego na dziesiętny jest podzielenie pierwszej liczby, przez drugą i dodanie wartości 1.

Na przykład:

 • 5 / 1 = 5+1 = 6.00  w przypadku słabszej drużyny.
 • 1 / 5 = 0.2+1 = 1.2 w przypadku faworyta.

Czym są zatem kursy dziesiętne?

Kursy dziesiętne są najczęstszym sposobem, w jaki bukmacherzy prezentują swoje szanse klientom. Nazwa ta zamiennie stosowana jest z kursami europejskimi, ponieważ są najczęściej używane przez bukmacherów w Europie kontynentalnej, Australii i Kanadzie. Są łatwe do zrozumienia, co czyni je ulubionymi na całym świecie w zakładach sportowych. Aby obliczyć wygraną z kursu dziesiętnego musimy po prostu stawkę pomnożyć przez kurs, a wynik da nam możliwą wygraną. Formuła obliczeniowa dla kursów dziesiętnych to:

 • Stawka x kurs = możliwa wygrana

Na przykład:

 • FC Barcelona gra z Realem Madryt u siebie i kurs na Katalończyków wynosi 1.90, to stawiając 100 PLN wygrywamy 190 PLN. Przy czym wygrana netto wynosi w tym przypadku 90 PLN.
 • Real Madryt nie jest faworytem, toteż kurs na nich wynosi 3.50, w związku z tym, stawiając 100 PLN na królewskich możemy wygrać 350 PLN brutto.

Pamiętajcie, że przy stosowaniu kursów dziesiętnych stawka jest wliczona w potencjalną wygraną. Określając zatem zysk netto, zawsze pamiętajcie o uwzględnieniu jej w wyliczeniach.

Drugą ważną informacją jest to, że chcąc grać w zakładach musicie znać wyliczania wygranej z kursu dziesiętnego, bowiem coraz bardziej się one rozprzestrzeniają na inne części świata.

Pozostały nam jeszcze kursy amerykańskie.

Czym są kursy amerykańskie?

Kursy amerykańskie są używane głównie amerykańskich bukmacherów i zamiennie zwane są także jako kursy moneyline. Kursy amerykańskie są prawdopodobnie najłatwiejsze do zrozumienia, ponieważ mówią ile gracz będzie musiał postawić, aby wygrać 100 PLN. W kursach amerykańskich ważne jest, aby zrozumieć, że faworyt jest określany ze znakiem „-„ przy liczbie, natomiast słabsza drużyna z „+”. A zatem:

 • Im wyższa wartość liczby z minusem, tym większa szansa, że zakład wygra. Na przykład faworyt -200 ma większą szansę na wygraną niż faworyt -120. 200 jest większą liczbą niż 120, ( ignorujesz znak minusa, kiedy to rozważasz).
 • W przypadku plusa, im wyższa liczba przy plusie, tym słabsza drużyna. Tak więc +180 ma większą szansę na wygraną niż +300.

Kursy amerykańskie zawsze przyjmują wartość wyjściową 100 PLN. Dla faworytów zawsze stawiasz pieniądze, aby wygrać 100 PLN, a dla słabszych stawiasz 100 PLN, aby wygrać jakąś kwotę.

Na przykład:

 • -150 oznacza, że musisz postawić 150 PLN, aby wygrać 100 PLN.
 • +300 oznacza, że musisz postawić 100 PLN, aby wygrać 300 PLN.

Oczywiście kursy amerykańskie można łatwo przeliczyć na dowolne kursy, na przykład dziesiętne lub ułamkowe. Oczywiście kursy amerykańskie są wygodne i szybkie, gdy się do nich przyzwyczaisz.

Podsumowanie

Podobnie jak każdy inny format, wszystko zależy od osobistych preferencji. Konwersja kursów amerykańskich na ułamkowe lub dziesiętne jest również łatwa. Toteż wybór pokazywania kursów zależy od użytkownika. Muszę jeszcze tutaj dodać, że w Polsce trzeba jeszcze od każdej stawki odliczyć 12% podatku obrotowego, czego nie uwzględniałem w obliczeniach.