Polski rynek legalnych zakładów bukmacherskich od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy hazardowej rośnie z każdym rokiem w bardzo szybkim tempie. Obroty wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce sięgają 6.7 miliarda złotych (dane z 2019 roku). Oczywiście skutecznie rozwój ten powstrzymał koronawirus. Wróćmy jednak do bukmacherów. Najwięcej z tego rynku przypada STS-owi i Fortunie. Statystyki wyglądają następująco:

  • STS – 45.4% (obrót 3.04 miliarda)
  • Fortuna – 31.3% (obrót 2.10 miliarda)

Przyjrzyjmy się bliżej obu serwisom.

STS jest największą firmą bukmacherską w Polsce, która działa również na skalę międzynarodową. Spółka prowadzi działalność na rynkach europejskich, usługi są dostępne w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Islandii, Luksemburgu, Słowenii, Andorze, San Marino oraz na Gibraltarze, Słowacji, Malcie i Łotwie.  Firma powstała w 1997 roku. Spółka posiada nowoczesne punkty przyjmowania zakładów, które znajdują się w każdym większym mieście w Polsce – łącznie na terenie kraju jest ich ponad 440. STS zatrudnia przeszło 1500 osób.

Z kolei Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie to wiodąca, legalnie działająca firma branży bukmacherskiej, wchodząca w skład Fortuna Entertainment Group, największej w Europie Środkowej i Wschodniej grupy prowadzącej zakłady wzajemne, posiadającej 20–letnie doświadczenie na rynku w Polsce, Czechach, Chorwacji, Rumunii i na Słowacji. Fortuna ma obecnie prawie 600 punktów naziemnych w Polsce.

Wygląd strony

Jeśli chodzi o estetykę strony i łatwość poruszania się po serwisie, to moim zdaniem STS ma tutaj wyraźną przewagę. Strona jest bowiem bardzo nowoczesna i posiada bardzo łatwą możliwość nawigacji. Oczywiście to kwestia gustu ale nie podoba mi się nazewnictwo lig, które nie są określane nazwami własnymi lecz są ponumerowane w hierarchii od najlepszej do najsłabszej. Tak czy inaczej oferta jest bardzo przejrzysta, a menu zakładów sportowych jest intuicyjne.

Fortuna to według mnie inny świat. Nieco archaiczny jej wygląd i tragiczna nawigacja. Fortuna od lat nieznacznie zmieniła wygląd strony i wprowadziła nieco tylko nowych funkcjonalności, natomiast sama strona jest zwyczajnie nie na czasie. Ligi wyświetlane w rozwijanym menu, są ułożone numerycznie, czyli krótko mówiąc pomieszane.

Rejestracja konta gracza

Proces założenia konta gracza u tych bukmacherów jest właściwie podobny, bowiem standardowo należy wypełnić formularz rejestracyjny swoimi danymi i zweryfikować konto gracza. Przy czym, w Fortunie można założyć konto tymczasowe, dzięki któremu mogą błyskawicznie skorzystać z szerokiej oferty zakładów proponowanych przez bukmachera.

Metody płatności

Jeśli chodzi o dokonywanie wpłat na konto gracza to można śmiało stwierdzić, że obie firmy mają równie szeroki wachlarz możliwości wpłat do swoich serwisów. Od tradycyjnych przelewów bankowych, poprzez szybki transfer, karty, poprzez wpłaty w punktach, na portmonetkach internetowych kończąc.

Zawieranie zakładów

Po zalogowaniu na konto gracza, wpłacie depozytu, możemy zacząć przygodę z obstawianiem zakładów. W tym momencie docieramy do chaotycznie porozkładanej oferty zakładów w Fortunie. Niemniej jeśli już wybierzemy to co chcemy postawić, nie ma żadnego kłopotu ze złożeniem zakładu. Podobnie jak w STS-ie. W STS razi mnie jakoś zbytnio przeładowany informacjami kupon. Nie jest mi do niczego potrzebny wewnętrzny numer kuponu, który zagrałem. Jeśli chodzi o samo wyświetlanie i sprawdzanie zawartych kuponów to kwestia gustu i przyzwyczajenia.

Promocje

Zacznijmy od oferty na start. W Fortunie Twój pierwszy złożony kupon będzie Zakładem bez ryzyka. Jeżeli wygrasz, otrzymasz wygraną. Jeżeli przegrasz Fortuna zwróci Ci wkład za kupon, do 100zł! Jeżeli chcesz wykorzystać bonus w 100% zagraj za 114zł. Co więcej – za samą rejestrację otrzymujesz od Fortuny 20 zł na grę, w postaci 2800 punktów FKP, które znajdą się na Twoim koncie. Dodatkowo możesz otrzymać bonus aż do 1000zł ! Wykonaj przelew w terminie 10dni od daty rejestracji Konta.

Z kolei w STS, aby otrzymać bonus należy podczas rejestracji zaznaczyć opcję: „Chcę otrzymać swój bonus startowy!” Ostateczna kwota bonusu powitalnego jest równa kwocie pierwszej wpłaty. Możesz otrzymać maksymalnie 1200 PLN. Konto bonusowe zostanie automatycznie zasilone przy zaksięgowaniu wpłaty. To jednak nie wszystko. Podczas rejestracji konta graczaw polu “kod promocyjny” wpisz hasło: PEWNE25. Pamiętaj, że wielkość liter nie ma znaczenia. Dozwolone kombinacje to: pewne25, PEWNE25 czy PeWnE25.

Jeśli chodzi o inne promocje, to STS z większą częstotliwością wrzuca swoje promocje niż Fortuna i ma ich więcej na stronie do wyboru. Niemniej, w większości przypadków firmy te organizują kampanie promocyjne na podobne wydarzenia sportowe.

Oferta zakładów sportowych

O ofercie moglibyśmy pisać godzinami i analizować dokładnie każdy szczegół. Niemniej, tak naprawdę obie firmy mają podobną ofertę zakładów sportowych. W jednym aspekcie bądźmy zgodni, ani STS, ani Fortuna nie są pod tym względem liderami na rynku. STS jest bardziej skupiony na rynku polskim, to znaczy, że ma w ofercie więcej zdarzeń na polski sport, zwłaszcza tych niższych kategorii. Z kolei Fortuna lepiej rozbite ma mecze tenisa. Jeśli chodzi o poszczególne zakłady, to Fortuna ma nieco inną ofertę niż STS, co nie znaczy, że lepszą czy gorszą. Wszystko zależy od preferencji gracza. Niemniej, oferta na zakłady jest szczególna na tle innych firm.

Podsumowanie

Obie wiodące w Polsce firmy to dobry wybór dla graczy, w związku z tym są wiarygodne i bezpieczne dla użytkowników. To w znacznym stopniu wpływa na komfort gry i powierzanie swoich pieniędzy. Obie firmy mają też fajne dodatki na swoich stronach, w głównej mierze Fortuna. Bardzo ważnym aspektem roboczym Fortuny jest nieco niższa marża w stosunku do STS-u. Tak czy inaczej, warto korzystać z oferty obu bukmacherów, a jeśli nie chcecie mieć wielu kont, wszystko zależne jest od indywidualnych upodobań.