Od sezonu 2017/2018 w LOTTO Ekstraklasie zaszła radykalna zmiana – choć nie rezygnujemy z systemu ESA37, od tego roku odejdziemy od podziału punktów po 30. kolejce. Nowość ta jest dobrą wiadomością jedynie dla liderów tabel grupy mistrzowskiej oraz spadkowej, dla których dzielenie dorobku punktowego przez dwa było jedynie zmniejszeniem przewagi. Z kolei wszystkie inne drużyny mogą drżeć ze strachu – będzie jeszcze trudniej odrobić dystans do lepszych zespołów.

W kontekście zmiany systemu warto przyjrzeć się składom, które mają najmniejsze szanse na utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Tym bardziej, że zakłady bukmacherskie online oferują ciekawe stawki na to wydarzenie. Dla wprawnego oka nie będzie zaskoczeniem, kto w maju pożegna się z Ekstraklasą i zawita w I lidze – akurat ten aspekt nie wymaga szczególnie rozległej wiedzy, wystarczy szybkie spojrzenie na aktualną pozycję w lidze oraz najbliższe kalendarium.

Gdyby spojrzeć jedynie na tabelę Ekstraklasy, można byłoby być pewnym jednego – w I lidze w przyszłym sezonie ujrzymy Pogoń Szczecin. Zespół z Pomorza ma na chwilę obecną 17 oczek, co oznacza cztery punkty straty do miejsca premiowanego utrzymaniem. Dobrze jednak zauważyć, że trwa zacięta walka o wymarzone 14. miejsce – aktualnie zajmuje je Sandecja, jednak jej przewaga nad 15. Piastem jest niewielka – wynosi ledwie jeden punkt. Mały jest również dystans czterech innych zespołów do strefy spadkowej – 11. Lechia ma zaledwie cztery oczka przewagi nad Piastem, Cracovia tylko trzy, zaś Nieciecza i Sandecja ledwie jedno.

A co mówią zakłady bukmacherskie STS? Według nich największe szanse na spadek ma Sandecja Nowy Sącz (kurs 2,25), zaś na kolejnych miejscach plasują się: Pogoń Szczecin (2,50), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (3,00), Piast Gliwice (3,25) oraz Cracovia (3,75). Czy zakłady bukmacherskie polska się pomylą i z ligi spadnie kto inny? Jest to raczej wykluczone – jednak dobrze postawić na Pogoń i Piasta – wobec braku podziału oczek i mizernej dyspozycji, ich strata do czołówki może być nie do odrobienia.