Jeśli jeszcze nie wiecie skąd biorą się kursy u bukmachera, w tym artykule spróbujemy przybliżyć Wam tą wiedzę.

Informacje podstawowe

Otóż, każdy bukmacher ustala kursy na wydarzenia opierając się na bardzo wielu czynnikach. Co więcej, każdy kurs w bardzo łatwy sposób pozwala nam ocenić jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia danej sytuacji.

Sam kurs jednak pokazuje nam ile pieniędzy możemy wygrać stawiając na dane zdarzenie. Aby jednak poznać nasze szanse, musimy nauczyć się czytać i przeliczać kursy.

Obliczanie kursów

Kurs wyjściowy na dane zdarzenie zostaje oszacowany przez specjalistów na podstawie statystyki, analizy wydarzenia i wielu innych zmiennych, zależnych w dużej mierze od dyscypliny sportu, lub zdarzenia pozasportowego.  Legalny bukmacher ocenia procentowo szanse wystąpienia danego zdarzenia, lub jego nie wystąpienia, uwzględniając także wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne czy niuanse sportu.

Otrzymane w ten sposób dane, w procentach, podstawiane są do wzoru, który daje nam kurs wyjściowy. Wzór jest bardzo prosty, mianowicie: 1/(procent wystąpienia danej sytuacji zamieniony na ułamek dziesiętny) = kurs wyjściowy. Na przykład, jeśli założymy, że w zakładzie trzydrogowym (1X2), wystąpienie każdej z sytuacji to 33%, otrzymamy wyjściowy kurs 3.00 na każdy z wyborów. Oczywiście jest to kurs, który nie uwzględnia marży jaką na kurs nakłada bukmacher.

Ryzyko, a kursy

Istnieje jeszcze jedna zależność, która nie jest brana pod uwagę podczas wystawiania kursów początkowych, bowiem samo prawdopodobieństwo to nie wszystko. Bukmacherzy po opublikowaniu kursu obserwują, na który typ gracze stawiają swoje środki. To z kolei powoduje, że bukmacher podejmuje decyzję o tym, czy kurs na dany typ ulega zmianie, czy pozostaje bez zmian.

Tym samym, można śmiało stwierdzić, że to klienci determinują kurs ostateczny. Jeśli bowiem przy kursie początkowym, klienci w dużym stopniu grają na drużynę, która nie jest faworytem, może zaistnieć podejrzenie, iż kursy na dane spotkanie są niedoszacowane. W związku z tym, bukmacher podejmuje decyzję o ich obniżeniu. Jest to tak zwane minimalizowanie ryzyka. Chodzi w dużej mierze, o to, aby stawki na wszystkie z typów były jak najbardziej zbalansowane.

Kursy marketingowe

Istnieją także triki, które stosują bukmacherzy, aby zachęcić użytkowników do stawiania właśnie u nich swoich środków. Jeśli na meczu z wyraźnym faworytem jeden z bukmacherów oferuje kurs 1.36, zaoferowanie kursu 1.40 nie będzie znaczną zmianą, niemniej spowoduje to, że ta firma będzie miała na rynku najwyższy kurs na dane zdarzenie. To bardzo dobry trik marketingowy, bowiem bez dużych inwestycji w reklamę, mamy szansę na to, że gracze zagrają to zdarzenie u nas.

Musimy mieć jednak świadomość, że w największym stopniu o kursie ostatecznym decyduje rynek azjatycki, bowiem tamtejsze firmy właściwie nie limitują graczy, a dodatkowo mają bardzo dużą grupę użytkowników.

Kursy w obecnych czasach

Umówmy się, w obecnych czasach bukmacherzy, dysponując kupowaną ofertą, w dużym stopniu nie mają wpływu na kursy ostateczne, gdyż w ponad 90% przypadków nawet się do nich nie dotykają. Wszystkim zajmuje się tak zwany operator, od którego kupowane są pakiety z ofertą zakładów, w tym także zakłady live betting. Oczywiście można manualnie dokonywać korekt, zmieniać wysokość marży itd., niemniej dzięki ciągłemu monitoringowi kursów, zbyt gwałtowna zmiana na rynku, powoduje wyświetlenie alertu, który dział sportowy automatycznie sprawdza.

Ligami, które nie wymagają znaczących korekt są przede wszystkim najważniejsze ligi piłkarskie, koszykarskie (Liga Mistrzów, Premier League, La Liga, NBA, Euroliga). W przypadku spotkań mniej popularnych lig, jak IV liga Polska, Turecka Liga juniorów itd., często bukmacherzy całkowicie zamykają dane spotkanie, lub dokonują właśnie manualnych korekt kursów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalna. Kursy na najważniejsze rozgrywki są bardziej doszacowane, innymi słowy bardziej dopracowane. Wyklarowane przez rynek. Każdy bukmacher ma je w swojej ofercie, zatem możliwość porównania własnych kursów z innymi firmami jest niemal nieograniczona. Z kolei kursy na IV ligę Polską oferuje niewiele firm bukmacherskich w Polsce, a co dopiero w świecie. Tym samym jeśli są one w ofercie w ogóle, bardzo często sprawdza się ich kursy.

Szykowanie kursu do zakładów jak custom bet wygląda dokładnie tak samo.

Jak działają kursy bukmacherskie?

I to chyba podstawowe informacje dotyczące kreowania kursów. Musicie wiedzieć, iż dany region świata charakteryzuje się innym rodzajem wyświetlania kursów. Są kursy dziesiętne, ułamkowe, amerykańskie i inne. Ale to temat na kolejny artykuł.