Handicap azjatycki jest obecnie bardziej popularny niż handicap europejski i ma znacznie większy udział w rynku globalnym w legalnych zakładach bukmacherskich. Niemniej handicap europejski jest starszy niż handicap azjatycki i wykorzystywany był przez europejskich bukmacherów na długo zanim popularność zyskał handicap azjatycki. W tym artykule postaramy się wyjaśnić funkcjonowanie europejskiego handicapu i oczywiście wskażemy różnice między handicapem europejskim a handicapem azjatyckim, więc łatwiej będzie potencjalnemu użytkownikowi wybrać najlepszy dla siebie sposób obstawiania. Sposób, który zwiększy szanse na wygraną.

W jaki sposób funkcjonuje europejski handicap?

Europejski handicap jest w zasadzie zakładem trzydrogowym, podobnym do klasycznego zakładu na wynik zdarzenia sportowego – 1X2. Dlatego jest również określany jako „Handicap pojedynczy” lub „3-drogowy handicap”. W każdym meczu, w którym występuje znaczna różnica w potencjale zespołów handicap jest nakładany na outsidera, aby utrudnić faworytowi wygraną lub, innymi słowy, sztucznie wyrównać szanse w meczu. Jak dotąd wszystko jest tak samo jak w handicapie azjatyckim.

Jaka jest różnica między handicapem europejskim a azjatyckim?

  • Europejski handicap (w skrócie EH) ograniczony jest do liczb całkowitych, co oznacza, że ​​można go dopasować do różnicy bramek.
  • Azjatycki handicap (w skrócie AH) uznaje połówki i ćwiartki, czyli na przykład -1.5 lub -0.25 gola, a europejski handicap jest zawsze typu -1, -2, -3 itd.

Przykład handicapu europejskiego

Reprezentacja Polski w piłce nożnej gra u siebie z San Marino i ma prawie 100% szans na wygraną. Zakłady na zwycięstwo, czyli 1X2 na zwycięstwo Polski nie powinny przekraczać 1.01.W związku z tym  handicap europejski będzie wyrównywał szanse San Marino wieloma bramkami (3 lub 4), które Polska musi strzelić, aby zostać zwycięzcą. To sprawia, że obstawianie tego meczu jest o wiele bardziej interesujące, atrakcyjne kursowo, ponieważ trudniej jest poprawnie przewidzieć wynik meczu z uwzględnionym handicapem.

Bez względu na wynik końcowy, jeśli handicap europejski jest najbardziej zbalansowany na 3 bramki, Polska wygra tylko wtedy, gdy zwycięży czterema lub więcej bramkami. W związku z tym, każdy kto postawi na San Marino, wygra zakład, jeśli ta ekipa przegra z mniej niż trzema bramkami. Mecz zostanie uznany za remis, jeśli Polska, uwzględniając handicap, wygra DOKŁADNIE 3 bramkami.

Struktura handicapu europejskiego

Zakłady z handicapem europejskim prezentowane są zwykle tak:

  • Drużyna A (-2) | Remis (-2) | Drużyna B (-2)

Co to znaczy?

  • Drużyna A (-2): Jeśli wybierzesz tę opcję, wygrasz, gdy Drużyna A, wygra o trzy lub więcej bramek.
  • Remis (-2): W tym przypadku wygrywasz swój zakład, jeśli faworyt meczu wygra dokładnie dwoma bramkami.
  • Drużyna B (+2): Ostatnia opcja faworyzuje gości. Twój zakład zostanie uznany za wygrany, jeśli Drużyna B, wygra mecz, zremisuje lub nawet przegra jednym golem.

Różnica polega na remisie

Jak już napisane zostało to wcześniej, handicap europejski różni się od azjatyckiego tym, że handicap azjatycki nie przewiduje remisu. Jednak nie jest to całkowita prawda, ponieważ w azjanach istnieją handicapy na liczby całkowite. Ale jest ogromna różnica. Po postawieniu zakładu na handicap azjatycki (-1.0), jeśli faworyt wygra jednym golem, otrzymasz zwrot pieniędzy (całej stawki), ponieważ zakład jest uważany za „zwrot”. Nie wygrywasz, ale i nie przegrywasz.

Z drugiej strony, jeśli postawisz zakład z handicapem europejskim -1, a Twoja drużyna wygra jednym golem, przegrasz zakład. Dzieje się tak, ponieważ w zakładach z handicapem europejskim nie możesz otrzymać zwrotu stawki. Jedyny sposób, w jaki mógłbyś wygrać ten zakład, to, gdybyś postawił zakład na „remis” z uwzględnieniem handicapu , w którym oczekiwałeś wygranej jednym golem przez faworyta. Ta opcja nie istnieje w handicapie azjatyckim, ponieważ jest to zakład dwudrogowy, o czym także wspominaliśmy.

Podsumowanie

Wielu graczy decyduje się na grę z handicapem europejskim, aby skorzystać z możliwości postawienia na remis.. Oznacza to, że stawiają na faworyta, aby pokryć dokładną liczbę goli handicapem. Jednak, jest to zakład obarczony wysokim ryzykiem, ponieważ gracz naprawdę ma ograniczony zakres możliwości wygranej, ale oferowane kursy są naprawdę warte tego ryzyka.